Czym jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe polega na usunięciu z wnętrza zęba zainfekowanej tkanki naczyniowo-nerwowej, zwanej miazgą, opracowaniu chemo-mechanicznym kanałów korzeniowych i komory zęba oraz szczelnym wypełnieniu tych struktur substancją kauczoukopodobną – gutaperką.  Jego alternatywą jest usunięcie zęba.

Dlaczego dochodzi do potrzeby leczenia kanałowego?

Zazwyczaj przyczyną zainfekowania miazgi zęba jest długotrwały proces próchnicowy. Próchnica rozwija się poczynając od najbardziej zewnętrznej warstwy zęba – szkliwa, następnie penetruje zębinę, aby na końcu dotrzeć do miazgi zęba. Zapalenia miazgi zębowej nie da się odwrócić ani wyleczyć inaczej, niż usuwając zainfekowaną tkankę. Innymi przyczynami mogą być urazy zębów, zmiany periodontologiczne (zaczynające się w dziąsłach i kości i przechodzące na ząb od wewnątrz) czy starcia zębów.

Czy leczenie kanałowe boli?

Dentysta Głogów Leczenie KanałoweNie zawsze stan zapalny miazgi odbywa się w towarzystwie bólu. Czasami ząb potrafi samoistnie obumrzeć (np. po urazie) bez jakichkolwiek oznak bólowych. Natomiast zapalenie miazgi zęba wywołane próchnicą bardzo często związane jest z bardzo silnym, pulsującym bólem, wzmaganym przez ciepłe napoje/jedzenie oraz w pozycji leżącej.
Leczenie kanałowe, a na pewno jego pierwszy etap, czyli tak zwana ekstrypacja (usunięcie zainfekowanej miazgi), w naszym gabinecie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. Zazwyczaj każda wizyta związana z leczeniem kanałowym odbywa się w znieczuleniu, choćby ze względu na komfort pacjenta i lekarza. Jedyne nieprzyjemne odczucia mogą być wywołane podczas wypełniania kanałów korzeniowych ciepłą gutaperką, gdzie z naszych obserwacji około 50% pacjentów czuje „ukłucie” lub „ucisk”. Trwa to jednak zaledwie parę sekund.

Ile wizyt trwa leczenie kanałowe?

W standardowej sytuacji, gdzie pacjent odgórnie umówiony jest na wizytę do endodonty na leczenie kanałowe konkretnego zęba, w 90% przypadków udaje się zakończyć leczenie na jednej wizycie. Wyjątki stanowią sytuacje, w których pojawia się wysięk z kanałów, obecne są duże zmiany okołowierzchołkowe lub pacjent nie jest w stanie wytrzymać z otwartą jamą ustną więcej niż wymaga tego leczenie.
Natomiast, gdy pacjent zjawia się z bólem zęba, na pierwszej wizycie wykonywane jest zdjęcie RVG oraz w znieczuleniu miejscowym usuwamy martwą/zapalną miazgę, a na kolejnej wizycie zazwyczaj następuje opracowanie i wypełnienie kanałów.

Leczenie kanałowe – a co dalej?

Trzeba mieć na uwadze, że zęby po leczeniu kanałowym są w dużej mierze osłabione poprzez utracenie tkanek wskutek próchnicy(zazwyczaj) oraz usunięcie z ich wnętrza tkanki amortyzującej-miazgi. Takie zęby są trochę jak wydmuszki-  puste w środku. Aby całość leczenia miała sens, taki ząb musi być odpowiednio zaopatrzony. W zależności od ilości utraconych tkanek, ząb można odbudować za pomocą wkładu korzeniowego + korony, nakładu/onlaya („częściowej korony”), samego wkładu korzeniowego – w przypadku zębów przednich lub tylko wypełnienia – czasami, np.gdy ząb obumarł wskutek urazu. Leczenie kanałowe bez chęci odbudowy jest bezcelowe, w większości przypadków kończy się złamaniem zęba.