Koferdam, inaczej ślinochron – to kwadratowy kawałek gumy naciągniętej na metalową lub plastikową ramkę, założony za pomocą specjalnej klamry na ząb lub zęby, w celu izolacji pola zabiegowego.
Z czego jest zrobiony koferdam?
Zazwyczaj wykonany jest z lateksu, dlatego jeśli masz uczulenie na lateks, koniecznie poinformuj swojego dentystę o tym fakcie.
Co wchodzi w skład zestawu do koferdamu?
- guma, zazwyczaj w kolorze niebieskim lub zielonym. Wyjątkowo może występować w innych kolorach – różowy, czarny lub przezroczysty. Udowodniono naukowo, że kolor niebieski stanowi najlepszy kontrast dla oka stomatologa – pozwala łatwiej wyłapać szczegóły dotyczące zęba, nie męcząc przy tym oka operatora.
- ramka – zazwyczaj w kształcie litery U – wykonana z metalu lub plastiku
- klamra – indywidualnie dobrana do kształtu zęba, róźniąca się wielkością, kształtem oraz dodatkowymi elementami. Zazwyczaj metalowa, w rzadkich przypadkach plastikowa.
- dziurkacz, za pomocą którego lekarz lub asystentka wycina w koferdamie (gumie) odpowiedniej średnicy, dobranej do wielkości zęba, dziurki
- kleszcze/szczypce, służące do założenia klamry na ząb
Kiedy lekarz wykorzystuje koferdam?
Bezwzględnym wskazaniem do użycia koferdamu jest leczenie kanałowe. Lekarz za pomocą koferdamu izoluje ząb, który będzie leczony kanałowo oraz uszczelnia dokładnie gumę dookoła zęba.
Zapewnia to:
- komfort pracy dla lekarza (brak innych obiektów w polu widzenia mikroskopu, takich jak język, policzki, inne zęby)
- komfort dla pacjenta (nie ma potrzeby wymieniania zaślinionych wałeczków ligniny co parę minut)
- bezpieczeństwo dla pacjenta (zminimalizowanie ryzyka aspiracji narzędzi kanałowych do tchawicy lub przełyku oraz przecieku płynów drażniących tkanki, które są używane podczas leczenia endodontycznego)
- aseptyczność zabiegu (w naszej ślinie zawarte są miliony bakterii, nie chcemy, żeby znalazły się one pod „plombą” lub, co gorsze, w kanałach korzeniowych!)
- przyspiesza czas pracy.
Oprócz leczenia kanałowego, koferdam bardzo często znajduje zastosowanie w leczeniu zachowawczym (wypełnienia) oraz w protetyce (cementowanie koron lub licówek), zapobiegając dostaniu się śliny, która utrudnia wiązanie materiałów i prowadzi do nieszczelności.
Czy koferdam utrudnia oddychanie?
Założony koferdam może powodować trudności w oddychaniu ustami, natomiast pacjent swobodnie może oddychać przez nos. Problemy z oddychaniem mogą mieć pacjenci, którzy mają aktualnie katar, prowadzący do niedrożności nosa. Ślina zbierająca się pod koferdamem, w jamie ustnej, może być połykana tak samo, jak jest połykana podczas leżenia na plecach czy spania. Jeśli jest to dla pacjenta niekomfortowe, asystentka stomatologiczna może odsysać ślinę ślinociągiem na życzenie pacjenta.
WAŻNE! Zwróć szczególną uwagę, czy Twój dentysta stosuje koferdam do leczenia kanałowego. Nieużywanie koferdamu podczas tego typu zabiegu grozi bardzo niebezpiecznymi konsekwencjami – poparzenie śluzówki, połknięcie lub aspiracja bardzo małych narzędzi oraz zakażenie kanałów, powodujące w przyszłości zmiany okołowierzchołkowe, a także potrzebę powtórnego leczenia endodontycznego!