Urazy zębów najczęściej są spowodowane gwałtownym uderzeniem, upadkiem bądź nagryzieniem na twardy przedmiot jak np. pestka czy widelec.

uraz-zeba-stomatolog-glogow

Urazy zębów stałych

  1. Najczęściej uszkodzone zostają zęby górne (zwłaszcza siekacze przyśrodkowe). W szczególności dochodzi do pęknięć bądź złamań szkliwa i zębiny.
    Jak wtedy postępować?
    Po pierwsze zachowaj spokój!  Jeżeli jesteś w stanie odnaleźć kawałek uszkodzonego zęba – zachowaj go! W Takiej sytuacji najlepiej umieścić element zęba w jamie ustnej i jak najszybciej udać się do stomatologa, który wykona niezbędne badania diagnostyczne i odbuduje koronę zęba. Lekarz z powodzeniem może „przykleić” odłamany fragment. Tego typu odbudowa będzie estetyczna, trwała i funkcjonalna.
  2. Całkowite zwichnięcie – wybicie zęba. Przypadek rzadszy, ale niestety występujący. Najważniejsze – nie panikuj! Twój ząb można uratować, ale niezbędna jest jak najszybsza interwencja dentysty. Odszukaj wybity ząb, umieść go w zębodole i udaj się do lekarza. Jeśli nie jesteś w stanie włożyć go na miejsce – przechowaj go w jamie ustnej (ślinie), mleku bądź soli fizjologicznej. Działaj! Czas odgrywa tutaj kluczową rolę.
  3. Uderzenie/uraz, które spowodowały, że ząb boli, jest tkliwy, zmienił pozycję w łuku zębowym, ale bez oznak zniszczenia korony. Nigdy nie lekceważ takiej sytuacji. Należy się niezwłocznie zgłosić do gabinetu stomatologicznego w celu odbycia niezbędnych badań diagnostycznych i wdrożyć odpowiednie leczenie. Ząb może być uszkodzony w części korzeniowej, widocznej tylko w badaniu RTG.

Urazy zębów mlecznych

  1. Urazy „mleczaków” są niebezpieczne, ponieważ ząb mleczny ulegający obrażeniu może uszkodzić zawiązek niewyrżniętego jeszcze zęba stałego. Nie bagatelizuj takich sytuacji. Udaj się do lekarza, który dokładnie zbada stan dziąseł, kości i zęba stałego. Zaopatrzy ranę i ulży w bólu dziecka.
  2. Kawałki odłamanych zębów mlecznych, podobnie jak zębów stałych można „przykleić”, dlatego jeśli posiadasz odłamaną cześć – przynieś ją na wizytę. W takiej sytuacji warto odłamek transportować w mleku bądź soli fizjologicznej (ślina nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ dziecko może połknąć odłamek, co może doprowadzić do komplikacji takich jak zadławienie, a nawet uduszenie).