Mikroskop to urządzenie, które znacząco zmieniło stomatologię XXI wieku. Początkowo przedmiot ten był traktowany z dużą dozą ostrożności i sceptycyzmu lecz badania naukowe przeprowadzane przez wiele lat pokazały, że jakość pracy wykonywana przy jego pomocy jest niesamowicie precyzyjna i nie do osiągnięcia przy użyciu jedynie „gołego oka”.

- Lekarz leczy to co widzi
Zmiany próchnicowe, uszkodzenia błony śluzowej czy pęknięcia zęba często mogą zostać pominięte w klasycznym badaniu stomatologicznym. Mikroskop pozwala lekarzowi zobaczyć pole zabiegowe nawet w 20-krotnym powiększeniu, co pozwala zauważyć każdy szczegół i postawić najwłaściwszą diagnozę.
2. Precyzja
Dobry wgląd to lepsza precyzja. Lekarz kontroluje prace pod mikroskopem, na bieżąco oceniając sytuację kliniczną oraz ma gwarancję, że jego praca będzie zdecydowanie bardziej estetyczna i trwała.
3. Leczenie kanałowe
Mikroskop powstał z myślą o tej dziedzinie stomatologii i jest niezbędny przy wykonywaniu zabiegów endodontycznych. W przeszłości lekarze borykali się z problemami odnalezienia ujść kanałów zębów, pomijali kanały dodatkowe, których nie można zobaczyć bez powiększenia, a także nie mieli wglądu w ich przebieg i anatomię, co nie pozwalało na dokładne opracowanie kanałów i osiągnięcie sukcesu leczenia. Mikroskop stanowi konieczność w nowoczesnym leczeniu kanałowym, wnosi nową jakość leczenia pacjentów wymagających takowych zabiegów i znacząco podnosi skuteczność leczenia.
4. Protetyka
Lekarz, przygotowując ząb pod uzupełnienie protetyczne ( most, korona, nakłady, wkłady koronowo korzeniowe ) pod „okiem” mikroskopu może dokładnie zbadać efekt swojej pracy, sprawdzić czy praca, która ma zostać osadzona na zębie ma idealne warunki, by spełniać swoje zadanie przez wiele lat, bez szkód dla tkanek przyzębia i z najwyższą estetyką.
5. Chirurgia
Mikroskop pozwala na dokładną analizę tkanek, które mają zostać poddane zabiegowi, a zatem ułatwia prawidłową diagnozę. Pozwala lekarzowi na używanie mniejszych narzędzi, zwiększa precyzję pracy przez co zabiegi są wykonywane atraumatycznie. Po zabiegu mikroskop pozwoli użyć lekarzowi najcieńszych nici gdy zachodzi potrzeba zaszycia rany, przez co ukrwienie i gojenie zachodzi o wiele szybciej. Powoduje to gojenie bez bólu i z dużo mniejszym odsetkiem niepowodzeń czy komplikacji.