Wizyta u dentysty u niejednego dorosłego potrafi wywołać atak strachu, czy nawet paniki, nic więc dziwnego, że potrafi być także bardzo stresująca dla dzieci, które w obliczu nowości mogą czuć się zagrożone.

Aby pierwsza wizyta u stomatologa nie była dla dziecka traumatyczna, warto zadbać o to, aby nie wiązała się ona z bólem zęba. Co to znaczy? Znaczy to tyle, że warto zawczasu wybrać się na wizytę, aby dopilnować, by zęby nie zdążyły się zepsuć. Pierwsza wizyta z maluchem w gabinecie powinna się odbyć tuż po wyrznięciu pierwszego ząbka. Stopniowo należy przyzwyczajać dziecko do miejsca, lekarza oraz sytuacji.

POZYTYWNE NASTAWIENIE

Kształtowanie charakteru oraz zachowań dziecka w dużej mierze polega na naśladowaniu zachowań dorosłych otaczających go; głównie rodziców. Nie należy w obecności dzieci opowiadać o strachu, czy bólu związanym z wizytą u dentysty. I absolutnie nie wolno straszyć dzieci historiami o złym dentyście.

WPROWADZENIE

Małe dzieci często mogą nie wiedzieć kim jest dentysta i czym się zajmuje, co niejednokrotnie może wprowadzać je w zakłopotanie, stres czy nawet strach. Zanim wybierzemy się na pierwszą wizytę, warto nakreślić dziecku, czego może się spodziewać na takiej wizycie  i po co ona w ogóle ma się odbyć. Można wykorzystać do tego kolorowanki, książeczki, czy krótkie bajki znalezione w internecie.

GDZIE IŚĆ NA PIERWSZĄ WIZYTĘ?

Aby pierwsza wizyta dziecka była jak najbardziej przyjemna, warto wybrać odpowiednio dostosowany gabinet. Należy zwrócić uwagę, aby personel był uśmiechnięty i sympatyczny, a sam gabinet przytulny.

NA WIZYCIE

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań, należy uprzedzić lekarza dentystę, iż jest to pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jeśli dziecko się boi usiąść same na fotelu, rodzic może wziąć je na kolana. W niektórych przypadkach pierwsza wizyta będzie polegała tylko na  wprowadzeniu dziecka w świat instrumentów stomatologicznych, bez jakiejkolwiek ingerencji w jego jamę ustną. W dużej mierze zależy to od nastawienia dziecka. Rodzic musi pamiętać, że lekarz jest po to, aby dziecku pomóc. Nie może więc podważać jego zdania, powinien współpracować z lekarzem i przede wszystkim  mu ZAUFAĆ.

PO WIZYCIE

Po wizycie u stomatologa należy pochwalić dziecko za dobre zachowanie i odwagę. Bardzo często w gabinetach stomatologicznych, dziecko przed wyjściem dostaje nagrodę- zabawkę, naklejkę, etc.
Sam rodzic, po wizycie u lekarza, powinien porozmawiać z dzieckiem o tym, jak dziecko przeżyło tą nową sytuację, wytłumaczyć dlaczego była ona potrzebna oraz nakreślić, że w najbliższym czasie znowu czeka ich wyprawa do dentysty J