Pośród wielu pacjentów panuje błędne przekonanie, że nie należy przejmować się zębami mlecznymi, bo przecież i tak wypadną. Owszem, wypadną, ale to kiedy wypadną i w jakim będą stanie ma ogromny wpływ na kształtowanie stałego uzębienia.

Stomatolog dziecięcy Głogów

Rozwój zębów mlecznych

Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się w siódmym tygodniu życia płodowego. Zawiązki zębów – siekaczy, kłów i pierwszych trzonowców (szóstek)- zaczynają kształtować się około 24-30 tygodnia życia płodowego. Zawiązki  drugich zębów trzonowych (siódemek) powstają około 6.  miesiąca życia, a zawiązki zębów mądrości (ósemek) dopiero około 5 roku życia.

Zęby mleczne różnią się od swoich stałych następców nie tylko wyglądem, ale i budową. Główne różnice między tymi grupami zębów to:

  • kolor – zęby mleczne są biało-niebieskie, zęby stałe biało-żółte
  • rozmiar – mleczaki są z reguły mniejsze od zębów stałych
  • kształtem – zęby mleczne mają większy wymiar korony w stosunku do korzenia
  • rozłożeniem korzeni – korzenie zębów mlecznych są mniejsze i cieńsze, w dodatku korzenie mlecznych trzonowców są szeroko rozstawione i mniej zakrzywione
  • zawartością minerałów – zęby mleczne są gorzej zmineralizowane, zawierają większą ilość porów, co sprzyja szybkiemu rozwojowi próchnicy

Kiedy pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty?

Według wskazań lekarzy dentystów pierwsza wizyta z dzieckiem w gabinecie dentystycznym powinna się odbyć około 6-7 miesiąca życia dziecka. Właśnie wtedy pojawiają się w buzi maluszka pierwsze mleczne zęby. Z reguły pierwsze wyrzynają się dolne zęby sieczne przyśrodkowe (jedynki), następnie górne zęby sieczne przyśrodkowe, kolejno górne dwójki, dolne dwójki, czwórki, trójki a ostatnie piątki. Oczywiście mogą występować odstępstwa od tej reguły.
Pierwsza wizyta nie polega na badaniu czy leczeniu, lecz głównie opiera się na wyedukowaniu rodzica odnośnie dbania o zęby mleczne dziecka. Lekarz dentysta tłumaczy rodzicom, kiedy zacząć i jak szczotkować takie ząbki, jaką dietę stosować, czego unikać oraz między innymi, jak karmić dziecko oraz jak ważna jest pozycja główki dziecka podczas snu.

Niezmiernie ważne też jest , aby zęby mleczne pozostały w jamie ustnej dziecka jak najdłużej, aż do naturalnej wymiany uzębienia, która zaczyna się około 6 roku życia od zębów siecznych (jedynek) lub od pierwszych zębów trzonowych (szóstek) i trwa aż do około 11-13 roku życia. Zęby trzonowe drugie (siódemki) wyrzynają się około 12-14 roku życia, a ósemki około 17-25 roku życia (niektórym ludziom zęby mądrości nie wyrzynają się nigdy).
Skutkiem przedwczesnej utraty zębów mlecznych jest niedostateczny rozwój kości szczęki  i żuchwy, co skutkuje w przyszłości brakiem miejsca dla wyrzynających się zębów stałych.
Wady zgryzu, stłoczenia zębowe oraz uszkodzenia zawiązków zębów stałych to tylko niektóre ze skutków niedbania o mleczaki. Dlatego rodzice dbajcie o zęby mleczne swoich pociech tak samo jak o zęby stałe! Nie dopuśćcie do tego, aby wasze dzieci cierpiały z powodu bólu, a następnie z powodu wyśmiewania przez inne dzieci ich wad zgryzu!