1. Myj zęby regularnie
  Nie od dziś wiadomo, że podstawą dbania o higienę jamy ustnej oraz zapobiegania próchnicy jest systematyczne mycie zębów. Wystarczające wydaje się być szczotkowanie dwa razy dziennie – rano oraz wieczorem po około 2-3 minuty. Nie jest konieczne mycie zębów po każdym posiłku, ale zaleca się przepłukanie ust czystą wodą około 2 minuty po spożyciu, w celu zneutralizowania pH w ustach oraz wypłukaniu zalegających resztek pokarmowych.
  Jeśli nie masz problemów z uzębieniem i błoną śluzową jamy ustnej, rodzaj pasty do zębów nie gra większej roli – ważne aby była to pasta zawierająca fluor w ilości około 1450 ppm. Objętość dwóch groszków pasty powinna być wystarczająca dla osoby dorosłej.
 2. Żuj gumę bez cukru
  Poleca się żuć gumę (bez cukru!) po każdym posiłku, kiedy nie mamy możliwości wyszczotkowania zębów. Szczególnie poleca się gumy zawierające KSYLITOL, który hamuje wzrost bakterii odpowiadających za powstawanie próchnicy oraz nieświeżego oddechu. Ksylitol jest w stanie zmniejszyć ilość bakterii nawet do 75%. Sam akt żucia gumy powoduje zwiększone wydzielanie śliny, które przyczynia się do lepszego oczyszczania zębów oraz dziąseł z resztek pokarmowych. Zaleca się żuć gumę około 10-15 minut.
 3. Pij wodę
  Woda stanowi około 60-70% masy ciała człowieka. Znajduje się ona w każdej komórce naszego ciała. Co więc lepszego możemy zaoferować swojemu ciału jeśli nie wodę? Nie ma potrzeby dostarczania naszemu organizmowi jakiejkolwiek innej substancji do picia. Woda wpływa także zbawiennie na nasze uzębienie – pobudza ślinianki do wytwarzania śliny, która pomaga w trawieniu pokarmów; neutralizuje kwaśne pH po spożyciu posiłków, a także po wypiciu na przykład czerwonego wina. Woda wypłukuje resztki pożywienia z przestrzeni międzyzębowych oraz bruzd, a także przyczynia się do rozpuszczania cząstek pokarmowych oraz szybszej eliminacji ich z jamy ustnej, co bezpośrednio wpływa na redukcję próchnicy.
 4. Odpowiednia dieta
  Aby odpowiednio zadbać o zdrowe zęby oraz odpowiednią higienę jamy ustnej, powinniśmy przestrzegać kilku zasad dotyczących odżywiania.
  Po pierwsze należy ograniczyć ilość cukrów dostarczanych do diety, które są doskonałą pożywką dla bakterii próchnico twórczych. Unikamy głównie cukrów prostych zawartych w słodyczach oraz słodzonych napojach.
  Po drugie – wapń! Wapń jest głównym materiałem budulcowym kości oraz zębów, wpływa na ich strukturę oraz budowę. Niedobór tego mikroelementu objawia się odpryskiwaniem szliwa, białymi plamami na zębach oraz zmniejszoną odpornością na próchnicę. Produkty zawierające wapń to głównie produkty mleczne – maślanki, kefiry i jogurty.
  Po trzecie – warzywa, głównie surowe, które działają trochę jak szczoteczki do zębów, oczyszczając przestrzenie międzyzębowe z resztek pokarmowych oraz zmniejszają powstawanie kamienia nazębnego. Surowa marchew świetnie wpływa także na kształtowanie zgryzu i prostowanie zębów, dlatego zaleca się podawać ją małym dzieciom- od pojawienia się pierwszych zębów mlecznych.
  Z ciekawostek : truskawki mają działanie wybielające, zielona herbata podnosi poziom fluoru – więc przyczynia się do zmniejszenia próchnicy, tłuste ryby pomagają w remineralizacji zębów, a brokuły zawierają koenzym Q10, który chroni dziąsła przed paradontozą!
 5. Używaj nici
  Jedynym skutecznym sposobem oczyszczania przestrzeni międzyzębowych jest ich nitkowanie. Pozwala ono na oczyszczenie dwóch z pięciu powierzchni zęba. Włosie szczoteczek do mycia zębów jest zbyt grube, aby wejść w ciasne przestrzenie pomiędzy zębami, dlatego samo szczotkowanie nie jest w stanie zapewnić stuprocentowego oczyszczenia zębów. Zaleca się nitkować zęby po każdym myciu, jednak wystarczające jest wykonanie tej czynności raz dziennie – szczególnie wieczorem. Podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która działa ochronnie na zęby, dlatego niezmiernie ważne jest, abyśmy przed zaśnięciem pozbyli się jak największej ilości bakterii z naszej jamy ustnej.
  Na rynku możemy spotkać bardzo duży wybór nici międzyzębowych – woskowane, niewoskowane, płaskie, okrągłe, z fluorem, miętowe itp. Metodą prób i błędów znajdźmy swoją ulubioną i zaprzyjaźnijmy się z nią na długie lata!
 6. Systematyczne wizyty u stomatologa
  Ostatnie, ale nie mniej ważne – pamiętajmy by odwiedzać swojego dentystę nie rzadziej niż raz na pół roku. Tylko w ten sposób możemy być pewni, że nasze zęby oraz dziąsła są zdrowe. Nie zapominamy o przeglądzie samochodu raz do roku – nie zapominajmy też o zdrowiu naszej jamy ustnej 🙂